Dış cephe Kompozit levha İşleri

KORNİŞ MONTAJI,MOBİLYA MONTAJ USTASI

Dış cephe Kompozit levha İşleri
Kompozit nedir
: Homojen bir yapıya sahip olmayıp, farklı cins malzemelerden meydana gelen elemanlara kompozit elemanlar denir.
Kompozit malzeme
Polyesteri mek peroksit ile karıştırdığımızda kompozit malzemenin reçinesi hazırlanmış olur.İçine elyaf yerleştirilerek sertleştirdiğimizde kompozit malzeme meydana gelir
Diyelim ki bardak henüz icat edilmedi.Bardağı icat edip,kompozitten seri olarak üretip satmak istiyoruz.İlk önce bardağın şeklinde üç boyutlu bir cisim yapmanız gerekiyor.Mesela alçıdan oymak suretiyle bu cismi yaptınız.İşte buna bardağın modeli denir.Seri üretim yapmak için bu modeli kullanarak bir kalıp yapıp üretime başlayabiliriz artık.Nasıl mı?Mesela bardağın kendisini de ,kalıbı da kompozitten yapalım Alçıdan daha önce elle hazırlamış olduğumuz bardak modelini üst kısmı aşağıda bakacak şekilde düz bir zeminin üstüne koyalım.Üstüne reçine ve elyafı uygulamak suretiyle kompozit kalıbımızı işleyelim.Kompozit malzeme sertleştikten sonra her ikisini birbirinden ayıralım.Alçı bardak modelini kullanarak ,kompozitten bir bardak kalıbı yapmış olduk. Kompozitten oluşan bu bardak kalıbınının içine,yine aynı mantıkla reçine ve elyaf uygulaması yapalım.Sonra bunları birbirinden ayırdığımızda artık kompozitten bir bardağımız var demektir.Sonuç olarak kompozitten bir ürün yapmak istiyorsak önce kolay işlenebilen bir malzemeden onun bir modelini yapmamız gerekiyor.
Kompozit kalıbını yapmak için gerekli olan model ahşaptan,alçıdan,plastikten, strafordan,betondan,metalden,alüminyumdan,poliüretandan vb.malzemedelerden yapılabilir.
Kompozitte de yapılacak olan objeye göre model üretim yöntemi seçilir.Bazen bir ağaç torna tezgahında işlendiğinde model üretilebildiği gibi,bazen bir heykeltraş tarafından elle de yapılabilir.Bazen bir marangoza da yaptırılabilir.Veya doğal ortamdan herhangi bir obje de hiçbir işlem yapmadan model olarak kullanılabilir.CNC tezgahında da üç boyutlu olarak işlenebilir.
Model kalıp için kullanıldıktan sonra zarar görmemişse elbette başka bir kalıp almak için de kullanılabilir.Model kalıp alınırken zarara uğramışsa tamir edilebilme durumuna bakılır.Eğer tamir edilebiliyorsa kullanılabilir.
Model için böyle bir kural yoktur.İhtiyaca göre bu belirlenir.Duruma göre kalıpla oynanarakistenen görüntü ağlanır.Örneğin RTM Kalıpları çift taraflıdır
Ürünün şekline göre çok parçalı modeller de olabilir.Örneğin bir aslanın kafası ayrı bir model gövdesi ayrı bir model olabilir.Sonra çıkan ürünler birbirleri ile yapıştırılarak bağlanabilir.Model üzerinde ters açılar varsa,kalıp da çok parçalı olabilir.
Kalıp alabilecek kadar sağlam olan modeller bu işler için kullanılabilir.Kalıp alırken modelde erime,yanma,yamulma,kırılma gibi sorunlar çıkmamalıdır.Bazı modelleri, reçine solventten dolayı eritebileceğinden tedbir alınmalıdır.Fiberglasın kendisi de model olarak kullanılabilir.
İlk önce bu modele ait bir kalıp almalıyız.Kalıp yöntemi ürünün şekline,büyüklüğüne,giriftliğine göre belirlenmelidir.Çift tarafı parlak istenebilir.Alınacak ürün sayısına göre de kalıp kalitesi değişebilir.Bir tane alınacak ürün ile bin tane alınacak ürünün kalıbı arasında fark vardır.Ürünün kalınlığına göre de kalıp kalitesi değişir.Bazen kalıbı metalden yapmak gerekebilir.Alınacak ürünün parlaklık ölçüsü de kalıp kalitesini belirlemek için bir krıterdir.
Sanal ortamdaki bu çizimi üç boyutlu olarak modele dönüştürmemiz gerekir.Bilgisayar ortamındaki esasında bir model değil,modelin çizimidir.Bilgisayar ortamındaki üç boyutlu model çizimi CNC tezgahında işlenebilme avantajı getirir sadece.Kalıp için mutlaka gerçek bir modele ihtiyaç vardır.
Ürün kompozit olacaksa model muhakak gerekiyor.Çok özel durumlarda model yapar gibi kompozit işlenerek ürün yapılabilir.Düz ürünlerde bunu yapmak daha kolaydır.Girift şekilli ürünler için ise muhakkak bir model ve kalıba ihtiyaç vardır.Mesela hiçbir hayvan figürünü model ve kalıp olmadan direk olarak üretmek mümkün olmaz.Ama bir havuz düz çeperlerden meydana geldiği için yapılabilir.Fakat ürün üzerinde ufak tefek değişiklikler yapmak mümkündür.Örneğin filin karnına delik açmak gibi.Veya bir kulağı kopuk üretmek gibi.
Ürünün çok parlak olmasını istiyorsak,kalıp da çok parlak olmalı.Dolayısı ile model de.Tek tek her ürünü parlatmak gerçekten de çok zor bir iş.Modeli zımpara ve parlatıcılarla parlak hale getirebiliriz.Zımpara yapılırken kalın kumdan ince kuma doğru zımparalamak gerekir.Kalıp zamanla matlaşırsa parlatıcılarla kalıbı tadilat yapmak gerekir.Çıkan ürünü dışardan akrilik boyalarla boyayarak da parlak gösterebiliriz.Bu şekilde olursa kalıp kalitesinin üst düzey olmasına gerek kalmaz.Jelkot veya boya kalitesi de parlaklığa etki eder.
Modele zarar vermedikten sonra elbette mümkün.Fakat ucuz olması açısından modeller genellikle kalıp alma aşamasında parçalanmaktadır.
Model malzemesi ürün malzemesi ile aynı yapılırsa veya amaca hizmet ediyorsa elbette olabilir.Modelin ürün olarak kullanılacağı bilgisi modelciye bildiilmeli ki modelci ona göre model yapsın.Mümkünse tabii ki…
Model tamamen yapılan objenin özelliklerine göre kısa veya uzun sürede yapılır.Dev bir gemi modeli ile ufacık bir top modeli elbette farklı sürelerde yapılır.Fakat model süresi için genellikle bir ay gibi bir süre ayrılır.Benzer bir modeli tadilat yaparak benzetme bir model durumunda süre kısalabilir.
Model en teknolojik 3dmax programında çizilip cnc cihazlarında işlenerek yapılır.CNC işleme ücretleri ve 3dmax çizimlerin çok pahalı olması sebebi ile henüz ülkemizde yaygınlaşmış bir model yapım tekniği değildir.Küçük parçalar için bazen tercih edilse de büyük objeler için astarı yüzünü geçmektedir.
Elbette herkes model üretebilir.Model karmaşıklaştıkça işi ehline bırakmak kaydı ile.Piyasada sadece bu işi yapan modelciler vardır. Mühendisliğin en büyük avantajı modeli ve kalıbı kndi bünyesind yapmasıdır.

sabriusta tarafından yayımlandı

aloustaservisi.com mobilya montaj ustası 0538 786 5518

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: